Panele fotowoltaiczne można instalować w różnych lokalizacjach, takich jak dachy, elewacje lub na ziemi. Obecnie coraz częściej słyszymy również o koncepcji wykorzystania wiat fotowoltaicznych w przestrzeni miejskiej. Tego rodzaju rozwiązanie może znaleźć zastosowanie na przykład w parku jako zadaszenie dla osób odpoczywających, nad ścieżką rowerową umożliwiającą wygodną jazdę nawet w deszczowe dni, lub jako carport, czyli wiatą garażową.
Czym jest carport fotowoltaiczny ?
Carport fotowoltaiczny to miejsce parkingowe zaprojektowane specjalnie dla posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych. Wiaty fotowoltaiczne umożliwiają zarówno parkowanie pojazdów, jak i ładowanie ich baterii (poprzez zainstalowanie stacji ładowania). Dodatkowo, działają one jako przydomowe elektrownie słoneczne, podobnie jak tradycyjne panele fotowoltaiczne zainstalowane w innych lokalizacjach.
Carport fotowoltaiczny może pomieścić pojedynczy samochód lub większą liczbę pojazdów. Może pełnić funkcję prywatnego miejsca parkingowego na posesji, a także większej konstrukcji przydatnej w firmach lub gospodarstwach rolnych. Wiaty fotowoltaiczne typu carport doskonale sprawdzają się również na parkingach przed centrami handlowymi, hotelami lub stacjami benzynowymi. W każdym z tych miejsc stanowią one ekologiczne, kompleksowe i samowystarczalne rozwiązanie do ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych.
Wybór wolnostojącego carportu warto rozważyć w przypadku, gdy:
- brak możliwości instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu lub na ziemi,
- chcemy mieć własną stację ładowania dla samochodów elektrycznych i hybrydowych,
- zależy nam na ochronie karoserii samochodu przed szkodliwym promieniowaniem UV,
- nie planujemy wykorzystywać energii odnawialnej do zasilania lub ogrzewania domu, a jedynie do ładowania samochodu elektrycznego lub hybrydowego,
- przewidujemy rozbudowę carportu w przyszłości, na przykład w przypadku zakupu kolejnych samochodów.
Jeśli planujemy carport przylegający do budynku, warto wybrać tę opcję tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że jest to ostateczne miejsce montażu i nie planujemy rozbudowy.
budowa wiaty fotowoltaicznej
Wiaty fotowoltaiczne są wykonane z paneli dwustronnych o strukturze double glass (szkło-szkło), które nazywane są również bifacial. Dzięki takim panelom można uzyskać o 20% więcej energii w porównaniu do paneli jednostronnych. Aby osiągnąć te korzyści, bifacjalne panele słoneczne powinny być zamontowane pod odpowiednim kątem, umożliwiającym dolnej stronie przyswajanie jak największej ilości światła ze światła odbitego oraz ze słońca wschodzącego lub zachodzącego.
Z tego samego powodu ważne jest, aby powierzchnia, na której są montowane panele, charakteryzowała się wysokim albedo, czyli zdolnością do odbijania światła słonecznego. Takie właściwości posiadają na przykład żwir lub piasek (60%) oraz powierzchnie carportów pomalowane refleksyjną białą farbą (60-80%).
CARPORT FOTOWOLTAICZNY – ZALETY
- Szybki i ekonomiczny montaż wiaty garażowej w porównaniu do tradycyjnego garażu.
- Budowa wiaty garażowej o powierzchni do 50m2 nie wymaga zgłoszenia pozwolenia na budowę, wystarcza zgłoszenie do starostwa.
- Idealne miejsce do parkowania samochodu na niewielkich i wąskich działkach.
- Ochrona karoserii samochodu przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, deszczem i gradem.
- Możliwość podłączenia stacji ładowania pojazdów elektrycznych lub hybrydowych, hulajnóg, rowerów czy skuterów elektrycznych.
- Odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, co przekłada się na długą żywotność (moduły montowane na carportach są odporne na działanie czynników atmosferycznych).
- Możliwość rozbudowy wolnostojącego carportu w przypadku potrzeby.
- Możliwość skorzystania z programów dotacyjnych takich jak „Czyste Powietrze” (oraz „Mój Prąd”, jeśli zostanie ponownie uruchomiony).
Warto zaznaczyć, że wiaty fotowoltaiczne mogą występować nie tylko w formie carportu, ale także w innych zastosowaniach na prywatnych posesjach, takich jak:
- Zadaszenie tarasu
- Schowek na narzędzia ogrodowe
- Przydomowa altana
Wiaty fotowoltaiczne stanowią przykład rozwiązań opartych na technologii BIPV (Building Integrated PhotoVoltaics), które integrują panele słoneczne z elementami architektury.